FETÖ Adana Medya Yapılanması Davasında Yardımcı, Talaş, Söylemez, Palamut ve Haklıkul'un cezaları onandı

FETÖ Adana Medya Yapılanması Davasında Yardımcı, Talaş, Söylemez, Palamut ve Haklıkul'un cezaları onandı

FETÖ Adana Medya yapılanmasına yönelik görülen davada Yargıtay, 16. Ceza Dairesi zanlılar hakkında verilen hapis cezalarını onadı. Cezaları onanan hükümlüler için cezaevi yolu göründü.

Adana'da görülen FETÖ/PDY Adana Medya Yapılanması davasında, Hakan Bülent Yardımcı, Abdurrahim Haklıkul, Osman Palamut, Taner Talaş ve Rifat Söylemez hakkında Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı Yargıtay 16. Ceza dairesi onadı.  

Adana'daki FETÖ'cü gazetecilerin davasında temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay'ın onama kararında, örgütün 15 Temmuz'da anayasal düzene karşı gerçekleştireceği kalkışma öncesindeki sürece alışılmış siyasi görüntüsü vermeye çalışmak ve örgütün sempatizan sınıfını oluşturan geniş halk kitleleri nazarında sözde meşruiyetini korumak amacına hizmet eder mahiyetteki ve gazetecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi de mümkün olmayan sanıkların sübut bulan eylemlerinin, "hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçunu oluşturacağı gözetilerek, Bölge Adliye Mahkemesince, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan dolayı mahkumiyetlerine yönelik karar verilmesiyle ilgili olarak hukuki bir isabetsizlik görülmediğine yer verildi.

Cezası onanan hükümlülerden Rıfat Söylemez geçtiğimiz gün gözaltına alınarak cezaevine konuldu. Diğer hükümlülerin işlemlerinin devam ettiği bildirildi. 


NE OLMUŞTU?
Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin 11 gazetecinin yargılandığı davada 4 sanık, 7 yıl 6 ay ile 9 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilmişti.

Sanıklar Aytekin Gezici, Yüksel Evsen ve Mustafa Naim Yalçınel 9’ar yıl, Abdullah Özyurt ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

İddianamede, FETÖ'nün medya yapılanması içinde yer aldıklarına vurgu yapılan sanıkların, Fethullah Gülen lehinde yazılar yazdıkları, görsel, sosyal ve yazılı paylaşım sitelerinde yorumlar yaptıklarına değinilmişti. 
 
YÜKSEL EVSEN
FETÖ Adana Medya yapılanması davası devam ederken sanıklar hakkında adli kontrol uygulaması kalkmış, Akdeniz TV'nin (Sonradan ismi TELE9 olarak değiştirilmişti) sahibi Yüksel Evsen yurt dışına kaçmıştı. 

Mahkemenin Adli kontrolün kaldırılması yönündeki kararı o dönem Adana'da çok tartışılmıştı. 

ABDULLAH ÖZYURT
Tutuklu Cihan Haber Ajansı eski muhabiri Abdullah Özyurt'un 15 Temmuz FETÖ Darbe girişiminin ardından, "Önemli! Tüm il, ilçe imamlarına, abilerine, ablalarına, kurum imamlarına iletin. Tüm hizmet mensupları darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapsın, meydana inip kendini kamufle etsin. Resim çekilip sosyal medyada yayınlasın' diye mesaj attığı da iddianamede yer almıştı.

Tutuklu yargılanırken 11 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Cihan Haber Ajansı muhabiri Abdullah Özyurt, daha sonra yürütülen FETÖ operasyonunda 3 milyon lira ile tekrar yakalanmıştı. 

Özyurt'un tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasının ardından örgütsel faaliyetlere devam ettiği ve çeşitli çevrelerden toplanan 3 milyon lirayı örgüt üyelerine aktarmaya çalıştığı belirlenmişti. 

AYTEKİN GEZİCİ
FETÖ Militanı Aytekin Gezici'nin sicili kabarık. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret, devletin gizli belgelerini bulundurma, terörle mücadelede bulunmuş devlet görevlilerini sosyal medyada isimlerini ve fotoğraflarını yayınlayarak hedef gösterme suçlarından mahkum edilmişti. 

Twiter hesabından Cumhurbaşkanına hakaret eden Gezici, Ankara'da yargılanmış ve 5 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Gezici, 15 Temmuz FETÖ Darbe girişiminin ardından gözaltına alınmış ardından mahkemece tutuklanmıştı. 11 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

HAKAN BÜLENT YARDIMCI
FETÖ'den kapatılan Ekspres Gazetesi imtiyaz sahibi Hakan Bülent Yardımcı, FETÖ Adana Medya Yapılanması davasında yargılandı.

Yardımcı, FETÖ'nün 17/25 darbe girişiminden sonra yaptığı yayınlarla örgüte destek vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması için 'Bunlar haşhaşi' açıklamasının ardından kapatılan FETÖ yayın organı Cihan Haber Ajansı'na röportaj vermiş ve 'Bende haşhaşiyim. Haşhaşi derneği kuracağım' diyerek örgüte sahip çıkmıştı. 

İşte O video17/25 Sonrası FETÖ davetlerine katıldığını sosyal medya hesabından da paylaşan Hakan Bülent Yardımcı, FETÖ Adana İmamı ile çekilmiş resimlerini yayınlamış, terörist başı Fethullah Gülen'in 17/25 açıklamasını da gazetesinin manşetinde yayınlamıştı.

Yardımcı, Taner Talaş, Yüksel Evsen ve Salim Büyükkaya ile birlikte Zaman Gazetesi'nin önüne gidip FETÖ yayın organının kapatılmaması için de destek vermişti.

RIFAT SÖYLEMEZ

FETÖ'den kapatılan Adana Haber Gazetesi'nin sahibi/yöneticisi olan Rıfat Söylemez 17/25 FETÖ darbe girişimi sonrası köşe yazılarıyla örgüte destek vermiş, operasyonda görev alan FETÖ militanı sözde polislere övgüler yağdırmıştı. 

Söylemez, Adana Kanal A Televizyonu'nda Genel Yayın Yönetmeni sıfatıyla yaptığı yayında 17/25'i yapan FETÖ Militanı sözde polisler için 'O polis benim gönlümde kendisine verilen görevi namusuyla onuruyla yapan bir devlet adamı ayarındadır' demişti. 

İşte O videoSöylemez, kapatılan FETÖ yayın organı Cihan Haber Ajansı'na da röportaj vermiş 17/25 darbe girişimini savunmuştu.

İşte O videoYurt dışına kaçan FETÖ'cü Emre Uslu ile sosyal medya hesabından yazışarak ve rt ederek destek veren Söylemez, 'Fethullah Gülen rüşvet mi istiyor?' başlıklı köşe yazısı kaleme almış FETÖ'nün 17/25 darbe girişiminin propagandasını yapmıştı. 

FETÖ'nün 17/25 darbe girişiminde hedefe koyduğu 4 bakanı yönettiği Adana Haber Gazetesi'nde manşete koymuş, 'Yüce divan yoksa ilahi adalet var' diye manşet yapmıştı. 

TANER TALAŞ

FETÖ'den kapatılan Adana Medya Gazetesi'nin imtiyaz sahibi olan Taner Talaş, 
kapatılan FETÖ yayın organı Cihan Haber Ajansı'na röportaj vermiş 17/25 darbe girişimini savunmuştu. Ocak 2014'te yapılan röportajda örgütün 17/25 darbe girişimini savunmuştu. Kapatılan FETÖ yayın organı Zaman Gazetesi önünden sosyal medya hesabından paylaşım yapan Talaş, 'Haşhaşiler derneği genel başkanı h.bülent yardımcı ve üyelerle zaman gazetesini ziyaret ettik' demişti. 

Talaş daha önce de FETÖ'den kapatılan Akdeniz TV'de (Tele9) Mehmet Baransu ile yaptığı programda MİT Müsteşarı Hakan Fidanı hedef aldıkları için yargılandı.

Akdeniz TV’de ‘Kamu Vicdanı’ isimli programda Mehmet Baransu’yu konuk eden Taner Talaş, bu röportajı yazılı hale getirip, Adana Medya’da 24 Mart 2014 günü 'İranlı bir yetkili Ömer Çelik’e hesap sordu' başlığı ile yayınladı. Taner Talaş'ın sorusu üzerine Mehmet Baransu, müştekiyi (Hakan Fidan) kastederek, "Bence İran ajanı. Türkiye, Hakan Fidan’ın İran ajanı olduğunu görecek' demişti.

Görülen davada Talaş ve Baransu, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan 11’er ay 20’şer gün hapis cezasına mahkum edilmişlerdi. 

FETÖ MİLİTANI EVSEN, YURT DIŞINDAN TEHDİT ETTİ!
MAHKUM OLAN ARKADAŞI SÖYLEMEZ'İ SAVUNDU!

FETÖ Adana Medya yapılanması davasında hakkındaki adli kontrol uygulaması kalktıktan sonra yurt dışına kaçan FETÖ Militanı Yüksel Evsen, FETÖ'den mahkum olan arkadaşı Rıfat Söylemez'i savundu. Evsen sosyal medya hesabından yayınladığı videoda tehditler savurdu.  

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER