Selahattin Sekin Mafyatik O Dizileri ve Adana'nın imajını yazdı

Selahattin Sekin Mafyatik O Dizileri ve Adana'nın imajını yazdı

Türk dizi sektörü son yıllarda çok iyi işler çıkarıyor. İhracat kalemlerimiz arasında yurt dışına ihraç edilen diziler önemli bir yer tutuyor. Taktir ettiğim ve benim de ilgi ile izlediğim diziler var.

Ve elbette eleştirilerim de…

Eleştirilerim mafyatik dizilerle ilgili. 

Gençler, mafyatik dizilerdeki karakterleri gerçek hayatta yaşayan birileri ile özdeşleştiriyor. Bu diziler “Mafya babası” olup köşeyi dönmeyi, yasaları çiğnemeyi, silah ve şiddeti özendiriyor.

Özellikle son dönemde kadına, çocuğa şiddet ve istismar olaylarının sosyal medya ile birlikte daha görünür hale geldiği, toplumsal olarak ortak tepki gösterdiğimiz hassas konular.

Televizyonlardaki dizlerin istismar ve şiddete olan katkısını görmek için uzman olmaya gerek yok sanırım. Bu konuda adeta avazı çıktığı kadar bağıran bir kısım medyanın dürüst davranmadığı ortada.

Medya çuvaldızı önce kendine batırmalı!

Her türlü çarpık ilişkiyi ve şiddeti seyircinin üzerine boca eden dizileri izleyenlerin bu durumdan etkilenmemesi mümkün mü?

Gelelim işin başka bir boyutuna;

Şiddeti, yasaları çiğnemeyi özendiren mafyatik dizilere kamu kurum ve kuruluşlarının “kenti tanıttıkları” gerekçesi ile destek vermeleri çok büyük yanlış. Valilikler, belediyeler, polis, jandarma araç gereç ve mekan desteği vermemelidir. Yapımcı, yapıtında o sahneyi çekmek istiyorsa seti için gerekli araç, gereci kendisi temin etmeli.

Bir örnek;

Şimdilerde yeni sezon tanıtımları yayınlanan mafyatik bir dizinin karakteri (önceki sezon) polisi kafasına geçirdiği bir kapüşonlu ile aldatıp kaçıyor.

Havadan polis helikopteri destekli operasyon sahnesinde onlarca polis aracı, toma, zırhlı personel aracı vs. oluşan konvoy kent içinden yola çıkıyor. Söz konusu sahnede güya kenti tanıtıyorlar. Kentin en gözde yerlerinden ilerleyen polis konvoyu operasyonun yapılacağı mahalleye geliyor. Mahalle kuşatılmış. Ve mafya lideri başrol oyuncumuz Polisimizi senaryo gereği kapüşonlusunu başına geçirerek atlatıyor.

Sonra mı?

Sonrası malum. Mafya lideri hem yasaları çiğnemeye devam ediyor hem de elinde silah mazot kaçakçılığından bir üst mafya ligine yol almak için sözüm ona kahramanlıklarına devam ediyor.

Bitti mi?

Bitmedi!

Dizinin sonunda başta Valililikler, emniyet müdürlükleri ve belediyelere katkılarından ötürü teşekkür yazısı geçiyor. 'Katkıları' için!

Neye katkı verdiler bu kuruluşlar?

Biliyorlar mı?

Senaryoyu okuyup mu bu katkıyı verdiler yoksa okumadan mı?

Katkı verilen bölümün ilgili sahnesini katkı verenler oturup izlediler mi?

O sahnelerin gençler ve çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri konusunda hangi uzmanın 'olur' raporu var?

Kentin imajı için sarf edilen onca çabanın dizide çizilen suç şehri imajı ile çöpe atılmasına çok değerli yöneticilerimiz ne diyor acaba?

Söz konusu katkıyı vermeselerdi ne olurdu?

Şu olurdu;

Silahların patladığı, şiddetin zirve yaptığı, mafyatik karakterlerin özendirildiği, hukukun çiğnendiğinin ve hesap sorulmadığının olağan bir durummuş gibi gösterildiği bir rezalete destek olmamış olurlardı. Şiddet ve yasadışı işleri önleme konusundaki samimiyet ve hassasiyetlerini ortaya koymuş olurlardı.

Söz konusu kuruluşların desteği olmasa yapımcı, bu sahneyi kendi imkanları ile çekmek zorunda kalırdı. Polis aracı yapmak için onlarca otomobil kiralardı. O otomobilleri bir ajansa polis otosu görünümü için folyo ile kaplatacaktı. Her birine bir şöför tahsis edecekti. Bir helikopter kiralayacaktı. Tüm bu araçların yakıtını bu kentten satın alacaktı. Bu sahne için görevlendireceği polis rolünde onlarca insanı çalıştıracak ödeme yapacaktı. TV Kanalından tonlarca para kaldıran yapımcı, o kente de bu anlamda ekonomik katkı koymuş olacaktı.

Son söz;

Mafyatik mahalle ve kent imajı şehrimize zarar veriyor. Suç ve suçlulara karşı kahramanca göğsünü siper eden güvenlik güçlerimizi senaryo gereği bile olsa zaaf içinde gösteren sahnelere kamu kurum ve kuruluşları destek vermemelidir. Senaryolar ehil kişilerce okunmalı ve değerlendirilmelidir. İlgililer var olan mevzuatı tam uygulamalıdır.

SELAHATTİN SEKİN

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER