ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Binlerce yıllık 'aşlama' gazlı içeceklere yenilmiyor
Kaynak :    Haber Tarihi : 16.8.2017


Çukurova Bölgesi’nde evlerde ve sokaklarda sevilerek tüketilen, tıbbi bilinirliği ise antik çağa uzanan yaz aylarının serinletici içeceği 'aşlama', tahtını gazlı içeceklere kaptırmıyor. Uzmanlar ise pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu içeceğin tüketiminde kalp ve böbrek hastalarının dikkatli olması için uyarıda bulunuyor.


Toplum genelinde 'meyan kökü' olarak tanınan, Çukurova Bölgesi’nde ise 'aşlama' olarak bilinen Osmanlı döneminin saray içeceği, antik çağın ise bitkisel ilacı, tahtını gazlı içeceklere kaptırmıyor.
Yaz aylarının sevilen içeceği evlerde kolayca hazırlanırken, sokak satıcıları da sırtlarındaki küpler ve ellerindeki metal kaselerden çıkardıkları seslerle vatandaşların ilgisini çekiyor.

35 senedir aşlama sattığını belirten Şeyhmus Yalçın, tanesi 1 liradan günde 100 bardak aşlama sattığını söyledi. Yalçın, aşlamaya eski neslin yeni nesilden daha çok ilgi gösterdiğini de anlattı.

Mahmut Yılmaz isimli vatandaş ise aşlamayla tanışıklığını “Kendimi bildim bileli içerim” sözleriyle dile getirdi. Aşlamanın tadının güzel olduğunu belirten Yılmaz, bu içeceğin şifa deposu olduğunu da sözlerine ekledi.
Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  1897 kişi
Bugün :  1267 kişi
Bu Ay :  199006 kişi
Toplam :  16635409 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.