ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Türkiye’nin soya ihtiyacının yüzde 60’ı Adana’dan
Kaynak :    Haber Tarihi : 26.9.2017Türkiye’nin soya ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Adana’da soya hasadı başladı.


Dekar başına alınan 500 kilogramlık verim ve kilogram başına 1,4 lira fiyat çiftçinin yüzünü güldürdü.


Türkiye’de ekilen 200 bin dönüm soyanın yüzde 60’ının yetiştiği Adana’da makinelerle soya hasadı başladı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammed Ali Tekin ve Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ile odaya bağlı ziraat mühendisleri hasat yapılan bir tarlada incelemelerde bulundu. Türkiye’de üretilen 160 bin ton soyanın 100 bin tonunun Adana’dan karşılandığını aktaran Muhammed Ali Tekin, soyanın gıda, yem ve yağ sanayisinde dünyanın önemli bir ihtiyacı olduğunu kaydetti. Soya ithalatının önüne geçmek için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Tekin, “Soya ekilebilecek bölgelerde soya üretiminin artmasını öneriyoruz. Ülkemizde döviz kaybının önlenmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması açısından önemli bir ürün” ifadelerini kullandı.“Dekara 700 kilogram almak her çiftçinin hayali”


Çukurova’nın endüstriyel yağ bitkilerinde önemli bir merkez haline geldiğine dikkat çeken Tekin, şöyle devam etti:


“Mısırın yüzde 20’si, soyanın ve yer fıstığının yüzde 60’ı, ay çiçeğinin yüzde 13’ünü biz ekiyoruz. Pamuk bu sene arttı. Türkiye’de pamuk ve ayçiçeğinde 5. sıradayız. Çukurova’da verimin artırılması yönünde ve dekara elde edeceğimiz rekoltenin yükseltilmesi konusunda ciddi çalışmalarımız var. Bir taraftan üretim yaparken, diğer taraftan tohum sektörünün de gelişmesi gerekiyor. Şu an içerisinde bulunduğumuz arazinin tohumu tamamen yerli üreticiler tarafından üretildi. Dekar başına 500 kilogramın üzerinde verim alındığını göz önünde bulundurursak Türkiye’de tohumculuk sektörü önemli ölçüde gelişti ve dünyayla mücadelede önemli bir kademedeyiz. Bu çalışmalar tamamlandığında dekara 700 kilogram almak her çiftçinin hayalidir. Hem yerli tohum firmaları hem de üreticilerimizin gayretiyle bunu başaracağız inşallah.”“Ekim sahasının artırılması için destekler artmalı”


Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ise fiyatların bu yıl iyi olduğunu kaydederek şunları söyledi:


“Bu yıl soya çiftçimizin yüzünü güldürecek. Fiyatı kilo bazında 1,4 liraya satılmakta. Soya ülkemizin en stratejik ürünlerinden birisi. Buğday, mısır, pamuk nasılsa soyamız da öyle. Çünkü soya ekildiğinde hiçbir gübre kullanılmadan, masrafsız yetişmekte ve soya açığımız bayağı yüksek. Türkiye’de soya ekimi 200 bin dönüme yakın ama bunun yüzde 60’ı 70’i Adana karşılamakta. Bu çok az aslında. Biz bu ekim sahalarının daha da çoğalmasını desteklerle istiyoruz. Çünkü şu an soyaya kilogram başına verilen destek 60 kuruş. Bu yeterli mi? Şu an için yeterli ama ekim sahasının artırılması için biz bunu az buluyoruz ve bunun daha da artırılmasını istiyoruz.”


Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  1789 kişi
Bugün :  1013 kişi
Bu Ay :  198752 kişi
Toplam :  16635155 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.