ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Erdoğan'dan ABD ile vize krizi açıklaması
Kaynak :    Haber Tarihi : 10.10.2017


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, "Bu karar çok üzüntü verici. Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile devleti de değiliz. O metnin karşı metnini aynen açıkladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin 6. toplantısına katılmak üzere geldiği Ukrayna'da mevkidaşı Petro Poroşenko ile görüştü. İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından iki lider basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ukrayna bölgemizin istikrar, güvenlik, barış noktasında kilit ülkelerden biridir. Bu itibarla ikili ilişkilerimize stratejik vizyonla yaklaştık. 2003 yılında öncelikli ortak ülkelerden biri ilan ettik. 2011'de stratejik konsey kurarak ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkardık. 2012'de yürürlüğe giren vize muafiyeti antlaşmasının ardından kimlikle seyahat imkanı başlattık. Gerek ikili, gerek heyetler arası görüşmede Karadeniz havzasının güvenliği dahil olmak üzere bölgesel konuları ele aldık. Türkiye'nin, Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğini ifade ettim. Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız. Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da sona ermesi en büyük dileğimizdir. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü temelinde açıklığa kavuşacağına inanıyoruz. Minsk sürecini destekliyoruz. Zorlu dönemde ortaya konan reform çalışmalarını önemsiyoruz. Güçlü bir Ukrayna bölgesel barış ve düzen için de ihtiyaçtır" dedi.

Erdoğan ticari ilişkilere yönelik, "Yatırımların karşılıklı teşviki ve çifte vergilendirmeyi önleyecek anlaşmalar imzaladık. 2015 yılında Poroşenko ile ikili ticaretimizi 2023'e kadar katlamalı seviyeyle yukarı çıkarma kararı aldık. 10 milyar dolar seviyesine çıkarma kararlılığı gösterdik. Bu konuda serbest ticaret antlaşmasını biran önce sonuçlandırmalıyız. Ulaştırma, enerji, askeri, eğitim, kültür alanlarında atacağımız adımları ele aldık" dedi.

"Ukrayna'da Türk dili ve kültürüne yönelik Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz"

Erdoğan, iki ülke arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atıldığını belirterek, "Ukrayna'da Türk dili ve kültürüne yönelik Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz" dedi.
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise, "Barışçıl inisiyatiflere rağmen Rusya'nın Kırım'ı işgali devam ediyor. Kırım Tatarları baskı altındadır. Siyasi baskı kurbanlarının listesi gittikçe çoğalmaktadır. Gözlem misyonları dahil olmak üzere Ukrayna insanlarının hak ve özgürlüklerinin mücadelesi için karar kılmıştık. Heyetler detaylı şekilde yatırım alanında işbirliğini ele aldı. Bu senenin 6 ayı boyunca yüzde 20 oranında artış gösterdi. Ukrayna, Türkiye'nin en büyük 5. ortak yatırımcısı arasında yer aldı. Havacılık, uzaycılık alanında işbirliğimiz gelişmektedir. Enerji alanında detaylı görüşmeler yaptık. Nükleer enerjinin geliştirilmesinde önemli tecrübeye sahiptir. Türk uzmanlarına eğitim vermesi açısından önemlidir. Ülkelerimizde hem hava hem feribot hatları açılacaktır. Türkiye üniversitelerinde Ukrayna dili eğitimi başlatılmasını memnuniyetle vurgulamak isterim" dedi.

Basın mensuplarının ABD ile vize krizine ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, "Bu karar çok üzüntü verici. Ankara'da büyükelçinin böyle bir karar vermesi üzücü. Dışişleri muhataplarını aramışlardır. Bakanımız bana ilettiğinde şunu söyledim; Türkiye bir hukuk devletidir. Biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. O metnin karşı metnini aynen açıkladık. Durum bundan ibaret" dedi.
Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  1783 kişi
Bugün :  1007 kişi
Bu Ay :  198746 kişi
Toplam :  16635149 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.