ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
ATO’nun yeni binası ilk kez Gazette’de
Kaynak :    Haber Tarihi : 8.1.2019Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi F. İnci Gül, Gazette Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl ve Metro RTV Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sekin, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe’yi makamında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında ülke gündemine dair konuşan Menevşe, ATO’nun yeni binasının projesini ilk olarak Gazette ile paylaştı.


‘’MEKÂNIMIZIN İYİ OLMASI LAZIM’’

Mevcut binanın modasının geçtiğini belirten Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, ‘’Bizim fiziki durumumuz da artık kaldırmıyor. Yeni bina yapmak için çaba sarfettik. Geçen dönemde kararı almıştık ama imarda problem yaşadık. Onları hallettik ve yakın zamanda da hafriyata başlayacağız. Bir kere işimizi iyi yapabilmemiz için mekânımızın da iyi olması lazım. Burada toplantı düzenliyoruz ama park yeri sıkıntısı olduğu için çok cazibe kazanmıyor toplantılarımız. Onu 1 sene içerisinde halledeceğimizi düşünüyoruz’’ dedi.

‘’YATIRIM YAPMA İŞTAHI ARTACAKTIR’’

Dışarıdan gelen manipülasyonlarla ülkenin ekonomik çöküntüsü için faaliyet yapıldığını söyleyen Menevşe, ‘’Son zamanlarda bir başarı kazandığımızı, istikrarlı bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Bundan sonraki süreçte faizler ve enflasyon düşecektir. Nitekim açıklanan enflasyon rakamlarının da düştüğünü görüyoruz. Sonuçta enflasyonun, faizlerin düşmesi, insanların yatırım yapma iştahını artıracaktır. Bana göre ekonomi, 2019 yılının ikinci çeyreğinden sonra hızla yükselme temayülüne girecektir’’ diye konuştu.

İşte Gazette Gazetesi’nin ATO Başkanı Atila Menevşe ile gerçekleştirdiği o keyifli röportaj;

Türkiye sıkıntılı bir dönem yaşadı. Dışarıdan gelen manipülasyonlarla Türkiye'nin ekonomik çöküntüsü için faaliyet yapıldı. Bunun neticesinde de dövizlerde büyük dalgalanmalar yaşadık. Ona paralel olarak faizler çok yükseldi ama son zamanlarda bir başarı kazandığımızı, istikrarlı bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Bundan sonraki süreçte faizler ve enflasyon düşecektir. Nitekim açıklanan enflasyon rakamlarında da düştüğünü görüyoruz. Sonuçta enflasyonun, faizlerin düşmesi, insanların yatırım yapma iştahını artıracaktır. Bana göre ekonomi, 2019 yılının ikinci çeyreğinden sonra hızla yükselme temayülüne girecektir. Bir taraftan ihracat artıyor, ithalat azalıyor. Yani cari açık problemimizin de düştüğünü görüyoruz. Bana göre Türkiye'nin önü açık. Yalnız burada bir sıkıntı var; şu anda şirketlerin çok borcu var. Onların önünü açacak, onlara kolaylık sağlayacak bir takım tedbirler alınmalı ki hükümetimiz de bu tedbirleri alıyor. ÖTV ve KDV konusunda 4 sektörün vergi indirilmesine devam edildi. Orada bir rahatlama meydana geldi. İnşaat sektöründe biraz sıkıntımız var. Eğer bankalar birin altına çekerse, eldeki stoklar da harekete geçer. Yani ben 2019 yılı için iyimserim. Türkiye dibi görmüştür ve sıçramaya geçmiştir. İnşallah planlı bir sıçramayla 2019 yılında çok iyi konuma geleceğimizi düşünüyorum.

Asgari ücretlerin artmasıyla beraber, şirketler işçi çıkarımı anlamında bir sıkıntı yaşar mı?

Asgari ücretlerin yükseltilmesi maliyetleri yükseltecektir. Maliyetlerin yükselmesi, piyasayı kendi kendine dengeleyecektir. Yani bir enflasyon yaşandı, bu enflasyona karşı da çalışanımızın korunması lazım. Bunu da sinemize çekeceğiz ve kabulleneceğiz artık. Burada eğer üretimi, satışı, ciroları muhafaza edecek ve destekleyecek tedbirler alınırsa, işçi çıkarmak gibi, işçi azaltmak gibi bir konum yaşanmayacaktır. Hatta belki Türkiye, yeni yatırımlarla işçi sayısının artması sürecine de girecektir. Yani bana göre asgari ücretin artması da adaletli bir davranıştır ve başka türlü izahı da mümkün değildir. Ticaret Odası'nın yeni projeleri vardı. Onları da söyler misiniz?

Ticaret Odası'nın en büyük projesi, yeni bina yapmak. Buranın modası artık geçti. Bizim fiziki durumumuz da artık kaldırmıyor. Yeni bina yapmak için çaba sarfettik. Geçen dönemde kararı almıştık ama imarda problem yaşadık. Onları hallettik ve yakın zamanda da hafriyata başlayacağız. Bir kere işimizi iyi yapabilmemiz için mekânımızın da iyi olması lazım. Onu sağlamamız lazım. Burada toplantı düzenliyoruz ama park yeri sıkıntısı olduğu için çok cazibe kazanmıyor toplantılarımız. Onu 1 sene içerisinde halledeceğimizi düşünüyoruz. Çünkü paramız da var. Adana Ticaret Odası'nın şu anda takip etmekte olduğu bir Organize Tarım Bölgesi var. Onu belirli bir aşamaya kadar getirdik, bir süre sonra yatırımcıları davet edeceğiz. Orada o yatırıma başlattıracağız. Ancak o yatırımcıların önünü açabilmek için, biraz daha farklı teşviklerin verilmesi için hükümetimizden taleplerimiz olacak. Yani şu dönem yatırım yapmak pek cazip değil ama onları yatırıma sevk edebilmek için daha cazip teşviklerin verilmesinde fayda umuyorum ben. Onu talep edeceğiz. Onun haricinde Adana Ticaret Odası olarak, bir ihracat atağına geçtik ve çok çeşitli projelerle o ihracat atağını destekliyoruz. Ticaret Bakanlığı da Adana dâhil 13 tane ile bir görev verdi; "Odalarınızda ihracat ofisi açın" dedi. Zaten bizim birkaç yıldır çabalarımız vardı ve o İhracat Ofisi'ni de fiilen açtık. İlk etapta ayakkabıcıları, mobilyacıları, konfeksiyoncuları, tekstilcileri yurtdışına çıkaracağız. Onları fuara götüreceğiz ve Adana Ticaret Odası olarak da oralarda ortak bir stant açacağız. Bu arkadaşları, oranın ticaret odası, ticaret ataşesi, büyükelçisi ile de temasa geçirerek karşıdaki alıcılarla bire bir görüşmelerini sağlayacağız.

Bakanlığın kadın ihracatçılarla ilgili de bir çalışması var. O nasıl bir çalışma?

Bizim haricimizde, KOSGEB'le, Odalar Birliği'yle çalışmaları var. Orada kadınlar daha fazla destekleniyor. Yani Türkiye'nin ihracat atağına geçmesi lazım. Bizde Adana Ticaret Odası olarak, buna ayak uydurduk. KOSGEB'in, Odalar Birliği'nin projelerine paralel olarak kendi bünyemizde bütçe ayırarak destek veriyoruz. Yani Ticaret Odası bu iş için büyük bir bütçe tahsis etti bu sene. Onun haricinde aşağı yukarı 14 sektörü bu tür çalışmaların içerisine sokacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Biz, Adana'nın gelişimi, tanıtımı konusunda sizlerle beraber yürüyeceğiz. Onun için sizler ve bizler ayrılmaz bir cüz oluyoruz. Biz sizi önemsiyoruz ve değer veriyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımızda da hep beraber olacak inşallah.

GAZETTE GAZETESİ

Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  1588 kişi
Bugün :  10658 kişi
Bu Ay :  284315 kişi
Toplam :  20860827 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.