ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hüseyin Sözlü ve tüm adaylarla birlik beraberlik mesajı verdi
Kaynak :    Haber Tarihi : 10.3.2019


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da halka hitap etti. Cumhurbaşkanı erdoğan konuşmasının sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü'nün elini kaldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm adaylarla birlik beraberlik mesajı verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Adana İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde Adana'ya Yapılan Hizmetleri de anlattı.

"Adana'ya 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptık"

Erdoğan, Adana'yı derin bir aşkla sevmekle kalmadıklarını, aynı zamanda Adana'yı hizmetlerle buluşturmak için son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yapıldığını vurgulayarak, "Eğitimde 9 bin 57 adet yeni derslik yaptık. Bugün 58 binden fazla öğrencinin öğrenim gördüğü şehrimize ikinci devlet üniversitesini, büyük devlet adamı Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesini kurduk. Üniversitemizin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Yüksek öğrenim öğrencileri için 3 bin 302 kapasiteli yurt binaları inşa ettik. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Karaisalı ve Sarıçam'da 6 bin 252 kişilik yurt daha açacağız. Yüreğir ve Ceyhan'a gençlik merkezleri inşa ettik. Yine Adana'da 33 bin kişilik yeni stadyumun, olimpik yüzme havuzunun yapımları sürüyor. Kaşkolları da taktık ama artık Adana'nın bir takımını da Süper Lig'de görelim. Bu yıl stadyumu tamamlayacağız. Eski stadın yerine de millet bahçesini yapacağız. Yakında da yapımına başlıyoruz" diye konuştu.

"Bu metro Adana için yetersiz kalıyor.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana'ya ulaşım alanında yapılan yatırımlara da değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adana'ya 178 kilometre uzunluğunda yeni bölünmüş yol yaparak, bölünmüş yol miktarını toplamda 427 kilometreye çıkardık. Adana-Mersin Demiryolu'nu yeniledik. Adana ve Mersin arasındaki seyahat süresini böylelikle yarı yarıya indirdik. Çift hatlı olan bu demir yolunu, hızlı tren standardına çıkardık. Kayseri, Niğde, Mersin, Adana, Osmaniye Demiryolu hattını elektrikli ve sinyalizasyonlu hale getiriyoruz.

Öte yandan, Adana'da mevcut havalimanı yolcu trafiği 2003 yılında 788'di. Geçtiğimiz yıl bu rakam 5 milyon 627 bine kadar tırmandı. Nereden, nereye. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nda ise yaşanan bir takım sıkıntılar var. Burada yaşanan sıkıntıyı da inşallah seçim sonrasında aşacağız.

Adana Metrosu'nun ilk kısmı tamamlanmıştı. Bu metro Adana için yetersiz kalıyor. Hem mevcut hattın iyileştirilmesine hem de hattın uzatılmasına ihtiyaç var. İnşallah önümüzdeki dönemde bu meseleyi de gündemimize alacağız.

Adanalı çiftçilerimize toplamda yaklaşık 4 milyar liralık destek verdik. Adana'da 17 yılda bir organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 12 araştırma merkezi, 9 tasarım merkezi kurduk. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi projesini hayata geçirdik. Burası enerji ve petro-kimya sektörü için önemli bir üretim üssü olacak. Bölgeyi yatırımcılarla buluşturmak amacıyla 69 milyon lira harcama yaptık. Bu projeyle Ceyhan'da yaklaşık 40 bin vatandaşımıza yeni istihdam da oluşturmuş olacağız. Bölge tam olarak faaliyete geçtiğinde ithal ettiğimiz ürünlerin yüzde 80'ini ülkemizde üretebilir hale geleceğiz. Yıllık 1 milyar dolarlık katma değer oluşturacağız. Ayrıca Adanalı girişimcileri toplam 31 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle destekliyoruz. Bu kapsamda 120 bin iş yerimize toplam 2 katrilyon liralık sosyal güvenlik kurumu pirimi teşviki sağladık."

Cumhurbaşkanı erdoğan konuşmasının sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü'nün elini kaldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm adaylarla birlik beraberlik mesajı verdi.
Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  5505 kişi
Bugün :  13429 kişi
Bu Ay :  404963 kişi
Toplam :  20454489 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.