ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Mimar Sinan Adana'da anıldı
Kaynak :    Haber Tarihi : 10.4.2019


Mimar Sinan'ın 431. Anma yılı nedeniyle Adana'da tören gerçekleştirildi. Adana Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada 'dünya mimarlığına esin kaynağı olan Mimar Sinan’ı ölümünün 431.yılında saygıyla anıyoruz' denildi.

Adana Mimarlar Odası tarafından gerçekleştirilen tören sonrası yapılan yazılı açıklamada ' Büyük Usta Mimar Sinan’ı, kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken, başta karar vericiler olmak üzere herkesi çağdaş yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz' denildi.

Adana Mimarlar Odası'nın Mimar Sinan’ı ölümünün 431.yılı nedeniyle yapılan açıklama şöyle;

'Mimarlar Odası olarak; eşsiz yapıtlarıyla dünya mimarlığına esin kaynağı olan büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 431.yılında saygıyla anıyoruz.

Mimar Sinan’ın; Anadolu’nun yanı sıra, Balkanlar’dan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada verdiği eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturmuştur. Yapıtları ayrıca; “insanın yaratıcı dehasının başyapıtları” ve “insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş;  Sinan’ın mimarlığı, çağdaş dünya tarafından da “üstün evrensel değer” olarak tanınmıştır.

Büyük Usta Mimar Sinan’ı, kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken, başta karar vericiler olmak üzere herkesi çağdaş yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Ülkemizde gerçekleştirilen yerel yönetim seçimlerinin hemen sonrasına gelen bu önemli günde TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak, kente dair değerlendirmelerimizi bilgilerinize sunmak istiyoruz.'

Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  10200 kişi
Bugün :  14223 kişi
Bu Ay :  437993 kişi
Toplam :  21014505 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.