ANASAYFA Künye iletişim
Güncel Politika Ekonomi Medya Dünya Spor Yaşam Magazin Sağlık Asayiş TEKNOLOJİ SANAT
Adana Valiliği'nden Kanser Hastası Prof. Haluk Savaş açıklaması
Kaynak :    Haber Tarihi : 15.5.2019


Adana Valiliği, 'yurt dışında kanser tedavisi olmak isteyen KHK ile görevinden ihraç edilen Prof. Dr. Haluk Asuman Savaş'ın pasaport başvurusu mahkeme kararına rağmen reddedildi" şeklindeki haberle ilgili açıklama yaptı.     İşte O açıklama                         

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan “Yurt dışında kanser tedavisi olmak isteyen KHK'lı Prof. Dr. Haluk Asuman SAVAŞ'ın pasaport başvurusu mahkeme kararına rağmen reddedildi” başlıklı haberle ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğümüze, 13 Mayıs 2019 tarihinde pasaport almak için müracaatta bulunan  Prof. Dr. Haluk Asuman SAVAŞ ve eşi Doç. Dr. Esen SAVAŞ’ın talebiyle ilgili yapılan araştırma neticesinde; kişilerin Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlileri iken FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edildikleri, KHK ile kamu görevinden ihraç edilmeleri nedeniyle 6749 sayılı Kanunun 5. maddesi gereğince pasaportlarının Gaziantep ilinde iptal edildiği, ayrıca kamu görevinden ihraç kararına karşı yapılan müracaatın Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından reddedildiği yönünde kişinin beyanının mevcut olduğu anlaşılmıştır.

İlgili şahıs, 13 Mayıs 2019 tarihinde ilimiz İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne müracaatında kanser hastası olduğunu, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesinden beraat kararı aldığını,  kendi imkanları ile yurt dışına gidip tedavi olması gerektiğini belirterek, kendisi ve kendisine tedavisi süresince refakat etmek üzere eşi Doç. Dr. Esen SAVAŞ için pasaport talebinde bulunmuştur. Bunun yanı sıra söz konusu beraat kararına karşı da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istinaf yoluna başvurulmuştur.

Bunun üzerine, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü personeli KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlerin pasaport almaları ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında kendisini bilgilendirmiş ve Prof. Dr. Haluk Asuman SAVAŞ, aynı gün İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne davet edilerek sağlık durumu ile ilgili bilgi ve belgeler kendisinden talep edilmiştir.

Söz konusu şahsın hukuki durumu, rahatsızlığı,  alınan belgeler ve talebi; son 20 yılda zaruri hallerde istisnai bir durum olarak sadece birkaç kişi için kullanılan yetki kapsamında değerlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığına 14.05.2019 tarih ve 14780 sayılı yazı gönderilmiş olup, Bakanlığımızın yapacağı değerlendirmeye göre işlem tesis edilecektir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Benzer Haberler
Benzer haber bulunamadı...
Bu Habere Yapılan Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılamış...
Habere Yorum Yaz
Ad Soyad Label
E-Mail Adresi
Yorum  
  

Reklam Alanı  

En Çok Okunan Haberler  

En Çok Yorumlanan Haberler  

Reklam Alanı  

Ziyaretçi Sayacı  
Online :  3300 kişi
Bugün :  4272 kişi
Bu Ay :  232255 kişi
Toplam :  21772994 kişi
2014 Adana Kulis. Tüm Hakları Saklıdır.