VİDEO GALERİ - Mehmet Ay’dan Kadir Aydar hakkında çarpıcı açıklamalar


28 Mart 2020 Cumartesi

.
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay Lokum FM'de canlı yayınlanan Cendere Programı'na konuk oldu. Başkan Ay, Dünya'yı sarsan Koronavirüs Salgını ve Yüksek Seçim Kurulu'nun mazbatasını iptal ettiği Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın hukuki durumu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın mazbatasını iptal etmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Ay, hukukun alanına giren bir konunun sürekli farklı bir mecraya çekilmesini hayretle izlediğini söyledi.

‘Şimdi bu süreçle ilgili ben bugüne kadar tek bir kelime açıklamadım. İlk defa sizlerin yayınında bir açıklama yapmış olacağım’ diyen Başkan Ay, açıklamalarını şöyle sürdürdü; ‘Her şeyden önce işin tanımlamasını doğru yapmamız lazım. Türkiye Devleti bir hukuk devleti. Bütün şahıslar makamlar, kurumlar, yöneticiler hukuk çerçevesinde, hukukun kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde iş ve işlem yaparlar. Hukukun tanımadığı, hukukun ön görmediği hukukun tasvip etmediği hiçbir şekilde yöneticilerin pozisyon alması, yöneticiliklerini devam ettirmesi beklenebilir bir davranış değil. Biz sadece ve sadece hukukun bize tanıdığı imkanlar çerçevesinde işlemlerimizi yapabiliriz.

‘İŞİN FARKLI MECRAYA ÇEKİLMESİNİ HAYRETLE İZLİYORUM’

Şimdi burada hukukun alanına giren bir konuyu ‘Siyasi darbedir. Siyaseten bizi alaşağı etmek istiyorlar. Siyasi rakiplerimiz bizi çekemiyorlar. Siyasi rakiplerimiz bize kumpas kurdular.’ Siyasi siyasi diye bu işin sürekli farklı bir mecraya çekilmesini ben hayretle izliyorum. Ve bu durumun kabul edilebilir bir tarafı söz konusu değil.

Tabi biz YSK’nın gerekçeli kararını görmedik. YSK’nın hangi saikle hangi gerekçelerle mazbatanın iptaline karar verdiğini Bilmiyoruz. Kısa karardan anlaşılmadığı için gerekçeli kararı görmemiz lazım. Bu gerekçeli kararı YSK açıkladığında tüm unsurları ile bu olayın iç yüzünü öğrenmiş olacağız.

Burada hukukçu olmam hasebi ile bir yorum yapacaksam eğer, temel mesele şu; Sayın Kadir Aydar’ın 2007 yılında işlemiş olduğu bir suçtan dolayı aynı dava dosyasında iki ayrı suçlama ile almış olduğu cezalar var. Bu cezaların yerine getirilme tarihleri 2018 yılı. 2018 yılında tamamlanmış. Şimdi burada 2018 yılında tamamlanan veya 2007 yılında verilen kararın daha sonra bozulup açılması suretiyle burada teknik olan kritik olan konu şu, memnu hakların yasaklanması. Memnu hakların yasaklanması durumu söz konusu oluyor. Bir insana bir ceza verildiğinde mahkeme kararında eğer ilgili kişi memnu haklardan yasaklı hale gelmiş ise bu kişi cezanın infazı bittikten sonra yasal süreler de gözetilmek suretiyle memnun haklardan yasaklı olma durumunun ortadan kaldırılması için aynı mahkemeden bir ek karar almak sureti ile memnu hakların iadesini alması lazım. Memnu hakların iadesini, kullanma hakkının iadesini aldığında bu kişinin seçilme yeterliliği ile ilgili ortada herhangi bir engel kalmıyor.

MEMNU HAKLARINDAN YOKSUN BİRİNİ ADAY YAPAN CHP’DİR

Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu sayısız kararlar var. Şimdi memnu hakları iade edilmeden seçime giren veya seçime girdirilen bir şahıs kendi partisinin konusu olmayıp ta nasıl siyaseten rakip partinin konusu haline geliyor? Bunu anlamış değilim. Yani bir başka deyişle memnu hakların iadesi kararını almamış olup, seçimlere sokulan, seçimlere giren bir arkadaşın burada siyaseten bir ahlak veya  siyaseten hukuki bir doğruluk noktasında bir konuya oturtuyorsak bunun öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuyu irdelemesi lazım. CHP’nin yetkilileri memnu hakları iade edilmemiş bir kişinin seçime girmesini nasıl yorumluyor? Önce bunun bir cevabının verilmesi lazım. Burada YSK’nın vermiş olduğu kararı çok ağır, hukuken de kabul edilemeyecek tamamen siyasi popülizmle söylenmesi hukukçu olarak yadırgadığım bir durum. İl Başkanı olarakta tamamen abesle iştigal bir konu. Ki bunun örnekleri Türkiye’de sayısız kere var.

[ADANA BAROSU’NUN AÇIKLAMALARI] ÇOK NEZAKETSİZ

Bir diğer husus, Adana Barosu’nun hiç kendi alanına girmeyen, avukatların haklarını gözetmesi gerekirken kendi alanına konusuna girmeyen bir durumda tamamen eksik bilgiyle veya bilgisizlikle veya kasıtla veya başka bir saikle burada beyanat vermesi kamuoyunda Belediye Başkanı’nın elindeki yetkiler gasp ediliyor gibi ve bunun da hükümet tarafından AK Parti tarafından yapılıyor gibi ihtiyat verilmesi son derece yanlış. Kabul edilebilir bir şey değil. Ve çok nezaketsiz. Aynı şehirde yaşıyoruz, bunların bu söylemlerini esefle kınıyorum ve kabul etmiyorum.