Tarım Bakanı Kirişci, Adana’da Düzenlenen "İş Dünyası İstişare Toplantısı"na Katıldı

Tarım Bakanı Kirişci, Adana’da Düzenlenen "İş Dünyası İstişare Toplantısı"na Katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, ilimizde katıldığı toplantıda her şartta üreticiye üretmesi gerektiğini söylediklerini belirterek, üreticilerin pazarlama kaygısı olmayacağını söyledi.

Bakan Kirişci, Adana Ticaret Odası tarafından düzenlenen "İş Dünyası İstişare Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Gerçekten Türkiye olarak hele şu son dört yılda çok büyük bir olağanüstülük yaşar hale geldik. Bunun başlangıcı biliyorsunuz küresel ısınmaydı aslında. Küresel ısınma sonrası bir anda pandemiyle dünya tanıştı ve iki yıl pandemiyle uğraştık. Tam pandemiden çıktık derken bir Rusya, Ukrayna savaşı söz konusu oldu. Evet o da bir düzene girdi başta tahıl koridoru olmak üzere Türkiye'nin girişimleriyle bir yoluna girdi. Bir umut verir hale geldi derken 6 Şubat'ta peş peşe bu depremleri yaşadık. Üç tane deprem, Kahramanmaraş, Pazarcık, Elbistan ve Hatay olmak üzere üçü de gerçekten hem büyüklük bakımından çok şiddetli hem derinliği olabildiğince sığ. Bundan dolayı da yüzlerce yılın bir ilk denilebilecek depremi yaşandı. 11 ilimizde bu deprem bütün şiddetiyle görüldü. Türkiye hissetti. Beş yüz metre uzunluğunda fay kırıkları oluştu, sınırımızı aştı. Suriye başta olmak üzere güneyde Mısır'a kadar, kuzeyde de Gürcistan'a uzanan bir deprem olduğunu bütün dünya gördü. Ülkemizde on dört milyon gibi nüfusumuzun yüzde on yedisine tekabül eden önemli bir kitle doğrudan etkilendi. Yüz on bin kilometrekarelik bir alan bundan etkilendi. Bundan dolayı da öyle bir tarafta karın yağdığı, bir tarafta yağmurun, bardaktan boşanırcasına düştüğü bir dönemde bu mücadelenin ilk günleri geçirilmiş oldu. Bugün 43 günü geride bıraktık. Tabii yaralar hızla sarılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

Yıllarca hep planlı üretimi konuştuklarını belirten Bakan Kirişci, "Planlı üretim dedik. İşte arz güvenliği kavramı sıklıkla dile getirildi, bu çerçevede. Bizim asgari, azami üretim miktarlarımızı mutlaka belirlememiz gerektiği, yani bir yıl patates para ederken bir yıl üreten insanlara zarar vermesi veya onları mutsuz etmesi gibi hadiseleri bunların hepsini yaşadık. Dolayısıyla bu ürün fazlası veya ürün eksikliği gibi bir sürecin yaşanmaması için bizim mutlaka belirli çalışmalar yürütüyor olmamız lazım. Dolayısıyla hiçbir çiftçimizin bir pazarlama sorunu yaşamaması gerekiyor. Üretecek, o neyi üretmesi gerektiğini biz onlara paylaşacağız. Bunu ürettikten sonra da artık pazarlamayla ilgili en ufak kaygısı olmayacak. Bizim bu düzenlemeyle aslında muradımız, geldiğimiz günden itibaren sıklıkla dile getirdiğimiz bakanlığın da mottosu haline gelmiş, sen üret yeter diyoruz. Üretici sadece üretimle ilgilenecek, geri kalan kısımları konusunda, mutlaka karşılanmış bir şekilde düzenlenmiş olacak" dedi.

Toplantıda iş adamlarını, Adana'da deprem sonrası ticari hayatla ilgili ortaya çıkan sorunlarını dinleyen ve görüş alışverişinde bulunan Bakan Kirişci, Milletvekili Ahmet Zenbilci'nin ağabeyinin cenazesine katıldıktan sonra temaslarda bulunmak üzere daha sonra Şanlıurfa'ya gitti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER