Gencebay: 'CHP'ye Atatürk'ün partisi demek doğru değil'

Gencebay: 'CHP'ye Atatürk'ün partisi demek doğru değil'

Arabesk müziğinin efsanevi isimlerinden Orhan Gencebay, Sabah gazetesinin magazin eki Günaydın'da yayınlanan röportajında sanat hayatından ve Türkiye'nin güncel siyasetine dek pek çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

'CHP'ye Atatürk'ün partisi demek doğru değil' diyen Gencabay, "Suriye'de ne işimiz var?" diyenler Atamızı iyi tanımıyor' açıklamasında bulundu.

İşte Günaydın'da yayınlanan Tuba Kalçık'ın Orhan Gencebay ile röportajından öne çıkanlar: 

*Kalıplaşmış fikirler müziğimizde gelişmeyi engelledi. İşte ben buna isyan ettim. Ortaya koyduğum özgün çalışmalarımdan dolayı müzik dünyasında beni dışlayanlar da oldu. Hatta 1973 yılında bir panelde "Türk müziğini bozuyorsun" diye idamımı bile isteyenler oldu. Ben de "Müziğimizi ben değil, bozsa bozsa Batı müziği bozmuştur, asıl sizin bu geri kalmış fikirlerinizin idam edilmesi gerekir" dedim. Çok haksız bir suçlamaydı.

ART NİYETLİLER CUMHURBAŞKANIMIZI ELEŞTİRİYOR

*Sosyal medyayı kötü niyetle kullananlar var. Bakmıyorum bile eleştirilere. Maalesef bu art niyetliler Cumhurbaşkanımızı bile eleştiriyorlar. Ben devletime saygılı biriyim. Tabii ki davet edildiğimde gideceğim. Müzik sektörümüzle ilgili sorunlarımızı, taleplerimizi kime söyleyeceğiz, kimden yardım isteyeceğiz? Devletimizden. Daha önceki liderlerle de bir araya gelirdim. Erdoğan, halkımıza hizmet vermek için var gücüyle çalışıyor. Yıllardır tanıyorum kendisini. "Siyasette en önemli hedefim yerli ve milli değerlerimizi korumak" demişti bana yıllar önce. Bu hedefini de başarmak için kararlı şekilde çalışıyor. Ülkemizin daha iyi olması için yapılan her şeyi desteklerim ben.

SURİYE'DE NE İŞİMİZ VAR DİYENLER

*Muhalefetsiz olmaz ama sadece muhalefet yapmak için eleştirmek doğru değil. Muhalefet de, iktidar da vatanımızın iyi olacağı değerlerde birleşmeli. Özellikle de milli konularda. Muhalefetin de mantığı olmalı. Çıkıp hâlâ "Suriye'de ne işin var?" diyenler var. Ben de onlara soruyorum: Avrupa'nın, Amerika'nın Suriye'de ne işi var? Atatürk "Ülkemizin güvenliği Musul ve Kerkük'ten başlar" demişti. "Suriye'de ne işimiz var?" diyenler Atamızı iyi tanımıyor demek ki.

CHP'YE ATATÜRK'ÜN PARTİSİ DEMEK DOĞRU DEĞİL

*CHP'ye Atatürk'ün partisi demek doğru değil. CHP demokrasi gereği kurulan ilk parti. Bu partinin kurulmasına da Atatürk öncülük etmiştir. Siyasi ve milli konular birbirinden ayrılmalıdır. Suriye, Akdeniz, Libya, Adalar ve Kıbrıs gibi konularımız mili meselemizdir. Önemli olan ülkemizin bölünmez bütünlüğüdür. Milli konuları siyasete çekmemek gerekiyor.

YILMAZ GÜNEY'LE AYNI FİLMDE OYNAYACAKTIK AMA OLMADI

*Onunla abi-kardeş gibiydik. Hatta birlikte aynı filmde oynayacaktık; yönetmenim, senaristim, rol arkadaşım olacaktı. Maalesef hapse girdiği için çalışamadık. Çok özel bir insandı. Vatanseverdi. Ülkesini bu kadar çok seven bir insan gurbette öldü. Din, dil, ırk, cins farklılığımız vardır ama bu cennet Türkiye hepimizin. 

ORHAN BABA ADINDA BİR FİLM PROJEM VAR

Bestelerimin hikayesini anlatan bir program yapmak istiyorum. Bunun için de görüşmelerim devam ediyor. Ayrıca daha önceleri yapmak istediğim ama yapamadığım bir film projem var. Bunu hayata geçireceğim, adı da 'Orhan Baba' olacak.

Orhan Gencebay ile yapılan röportajın tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER