Kalaşnikof mu? Sosyal Medya mı? - SELAHATTİN SEKİN

6 Eylül 2021 Pazartesi 14:28

Türkiye'de, Sosyal Medya giderek bir milli güvenlik sorunu haline gelmeye başladı. Birileri çıkıp, 'Bunlar sansürcü. İşleri güçleri hak ve özgürlükleri kısıtlamak' diye yaygara koparsa da bu konuda tavrım net.

Vahim bir durum var ortada! Ve derhal tedbir alınmalı. 

Sosyal Medya bir silah gibi kullanılıyor. Herkes elinde bir Kalaşnikof, çılgınlar gibi sağa sola yaylım ateş açıyor.

Ortalık kan gölü!

'Hadi canım sen de!' diyenler etraflarına bir baksınlar. Adeta bir cinnet hali yaşanıyor.

Herkesin bir kaç sosyal medya hesabı (bir kaç silah gibi düşünün) kopyala yapıştır YALANLAR (cephane gibi düşünün) paylaş babam paylaş!

Kurşun gibi!

Mavzer gibi!

Yalan-dolanla itibar suikastleri, kararan hayatlar, kamplaştırılan toplum, yeni medya diye tabir edilen Sosyal Medya'nın kontrol dışı kullanılmasındandır.

Abarttığımı düşünenler olabilir ama emin olun abartmıyorum.

Elinde Kalaşnikof, sokakta hoşlanmadığın kim varsa öldürmek ne kadar korkunç ve kanunsuz ise, sosyal medyada yapılan gerçek dışı paylaşımlarda o kadar korkunç ve kanunsuzdur.

İlkokul çağındaki çocuklar bile artık ellerindeki cep telefonları ile kurgu-montaj yapıp inanılmaz paylaşımlar yapıyorlar. Arkadaşlara kurulan tuzaklarla kararan gencecik hayatlar var etrafta. Çocukların eline tutuşturulmuş tabanca nasıl dehşetli bir durum ise çocuğun elindeki kontrolsüz sosyal medya da bir o kadar dehşet verici hale geldi.

Bir arkadaşım anlattı;

'Can ciğer olduğum ilkokul arkadaşım ile ara ara oturup konuşur şakalaşırız. Geçtiğmiz gün sosyal medya paylaşımlarını gördüm. Eski günleri yad ettiğimiz, şakalaştığımız arkadaşımın sosyal medyadaki paylaşımlarını görünce şaştım kaldım. Adeta bir canavar gibi apaçık fotomontaj olduğu belli resimlerle sağa sola saldırıyor.

İnanamadım!

'Bu adam o adam olamaz' dedim. Sonra tekrar karşılaştık. Karşımdaki benim arkadaşımdı. O canavardan eser yoktu. Saygılı, edepli ne dediğini bilen. Çıkamadım işin içinden' diye dert yandı bana.

Durum vahim!

Bugün herhangi bir vatandaş elinde, belinde ruhsatsız silahla dolaşabilir mi?

Ya da ilkokula giden, liseye giden bir çocuk Kalaşnikofla sokağa çıkabilir mi?

Elbette hayır!

Silah almanın/edinmenin kuralları var.

Öncelikle 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu, Parmak izi belgesi gibi uzayıp giden bir liste var.

Bunları tamamlayıp müracaat etseniz bile bir güvenlik soruşturması bekliyor sizi. Hadi bunu da geçtiniz sonrasında silahı bulundurmanız, taşımanız, kullanmanız bir çok şarta bağlı. Ama sosyal medya için hiç bir kural yok!

Hani eskiler biri eline silah alınca 'Yapma oğlum Şeytan doldurur!' derlerdi ya onun gibi şeytan sürekli silahı dolduruyor paylaşım adı altında da millet bir birine ateş ediyor!

Hiç bir ciddi kurala tabi olmadan, bir kaç sosyal medya mecrasında sahte bir kaç hesaba (silaha) 5 dakika içinde sahip oluyorsunuz. Oturduğunuz yerden elinizdeki bu sahte hesaplarla (silahla)  yine 5 dakikada uydurduğunuz YALAN haberlerle başlıyorsunuz sağa sola ateş etmeye. Şeytan yanınızda oturup sürekli size dolu şarjörü veriyor!

Cumhurbaşkanı'na küfür ediyorsunuz, Milletvekilline iftira atıyorsunuz, Belediye Başkanı'na şantaj yapıyorsunuz, mahallede diş bilediğiniz her kim varsa rezil rüsva ediyorsunuz. Yetmiyor bilumum terör örgütlerine yandaşlık yapıp propagandalarını yapıyorsunuz.

Ne ile?

Sahte sosyal medya hesapları ile!

Kalaşnikof halt etmiş!

O'nun İcat ettiği silahın kendisi de mermisi de sahici!

Sosyal Medya'nın kendisi de ürettikleri de sahte! YALAN!

Ama öyle güçlü ki, kitleleri bir kaç saniyede organize edip salıveriyorsunuz ortalığa. Bir takipçisi bile olmayan hesapla yüz binleri ve hatta milyonları bir YALANA inandırıp sokağa çekmeniz, çatıştırmanız mümkün. 

Hangisi daha etkili?

Kalaşnikof mu?

Sosyal Medya mı?

Kontrol şart!

Vahşi Batı bile bu kadar kontrolsüz değildi!

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI