“TRT Diyanet Çocuk” test yayınına başladı

“TRT Diyanet Çocuk” test yayınına başladı

TRT Diyanet Kanalı bünyesinde kurulan ve "Kalplere Yolculuk" sloganıyla 24 özgün içerikle çocuklar için dinî animasyon çizgi diziler üretecek "TRT Diyanet Çocuk" kanalı test yayınına başladı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Itri Konferans Salonu'nda düzenlenen açılış programında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un mesajı okundu.

İletişim Başkanı Altun, mesajında kamu yayıncılığını 59 yıldır hassasiyetle yürüten TRT'nin, toplumun değerlerinden taviz vermeden sürdürdüğü yayıncılık halkasına TRT Diyanet Çocuk kanalını da eklemesinden büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

İletişim Başkanı Altun, "TRT Diyanet Çocuk'u dijitalleşmenin hayatın her alanında hissedildiği bir dönemde çocuklarımızın kalplerine dokunacağımız bir yolculuğun kanalı olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da büyük önem verdiği TRT Diyanet Çocuk'la, evlatlarımızın dimağlarını ve kalplerini beslerken kanalın özgün içeriklerinin TRT’nin yeni dijital platformu Tabii aracılığıyla gönül coğrafyamızdaki ve dünyanın dört bir yanındaki çocuklara da ulaşacak olmasını ayrıca anlamlı buluyorum." değerlendirmesini yaptı.

Programda konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Diyanet Çocuk kanalı üzerinde uzun zamandır titizlikle çalıştıklarını belirterek "Türkiye'nin kamu yayıncısı olarak da çocukları her zaman 'bize emanet edilmiş kalpler ve zihinler' olarak gördük." dedi.

Sobacı, çocuklara yönelik tüm çalışmaları, psikolog, pedagog ve çocuk gelişim uzmanları eşliğinde yürüterek onların gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde hassasiyetle hareket ettiklerini aktardı.

TRT Diyanet Çocuk kanalının yayın hayatına başlarken yalnızca Türkiye'de değil, uluslararası alanda da kayda değer bir boşluğu doldurmak üzere yola çıktığını kaydeden Sobacı, "Kanalımız, vatan, millet, bayrak, din, dil, aile gibi ortak değerlerimizi; yaşları, algı düzeyleri ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmış yapımlarımızla çocuklarımıza anlatacak." diye konuştu.

Sobacı, animasyonları 3-6 ve 6-12 yaş arasındaki okul öncesi ve eğitim öğretim grubundaki çocuklar için sahih ve muteber kaynaklardan süzerek hazırladıklarını belirterek şefkat ve merhamet okyanusu İslam'ı, güzel ahlakı, iyiliği ve insani değerleri merkeze alacaklarını kaydetti.

"Millî, özgün, kaliteli içerikler üreteceğiz"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise 29 Nisan 2021 tarihinde TRT Genel Müdürlüğü ile aralarında imzaladıkları iş birliği protokolü çerçevesinde hazırlıklarını tamamladıkları TRT Diyanet Çocuk kanalının yayın hayatına başlamasından duydukları sevinci dile getirdi.

Bugün iletişim ve etkileşim araçlarının hayatı bütün yönleriyle kuşattığı bir dönemden geçildiğini kaydeden Erbaş, bu süreçte özellikle din ve değerler eğitimi noktasında gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası olan kitle iletişim araçlarından istifade edilmesinin bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Bu alanın, çocukların bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı bir şekilde yetiştirilmeleri, güzel ahlak ile terbiye edilmeleri hususunda göz ardı edemeyecekleri bir alan olduğuna işaret eden Erbaş, bu kanal vasıtasıyla İslam dininin inanç, ibadet, ahlak esasları hakkında farkındalık oluşturan, çocukların din ve değerler konusunda aydınlatan, bilgilendiren, bilinçlendiren eğitici yayınlar yapmayı hedeflediklerini kaydetti

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER